Rodzicu! Nie marnuj czasu, określ swoją filozofię!

Każda placówka cechuje się swoim własnym, niepowtarzalnym podejściem do wychowania. W tym momencie na rynku można zaleźć miejsca bliskie filozofii Montessori, Gordona, Julla czy innych znanych osobistości. To, że miejsce szczyci się nazwiskiem kogoś, kto zapisał się na kartach pedagogicznej historii, nie oznacza jednak, że rozumie i wie, jak stosować jego założenia. W jaki sposób zatem znaleźć miejsce najbliższe wartościom, jakie reprezentuje dana Rodzina, dany Rodzic?

Na pewno na początku warto odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

– jakich wartości szukam?
– jakich Opiekunów i Nauczycieli chcę znaleźć dla swojego Dziecka?
– co jest dla mnie najistotniejsze z punktu widzenia wychowawczego (4-5 punktów)?
– jakie umiejętności u Dziecka chcę kształtować?
– czy jestem gotowy na współpracę z placówką?

Po znalezieniu odpowiedzi na powyższe pytania warto zrobić research wszystkich placówek w okolicy i spisać, które są najbardziej zbieżne z naszymi wytycznymi i poglądami. Nie ma nic gorszego niż zapisanie Dziecka do placówki, o której się nic nie wie, albo wie niewiele!! Generuje to tylko niepotrzebny stres i często skutkuje rozczarowaniem.

Zapoznanie się z placówką, którą wybiera się dla swojego Malucha to rodzicielski OBOWIĄZEK.

Kiedy już wytypujemy naszych faworytów polecamy szczere zapytanie siebie:

CZY NA PEWNO WSZYSTKO MI ODPOWIADA?
CZY NIE BĘDĘ MIAŁ PROBLEMU Z PODEJŚCIEM WYCHOWAWCZYM?
CZY ZGADZAM SIĘ NA RESPEKTOWANIE I SZANOWANIE REGULAMINU I ZASAD PANUJĄCYCH W PLACÓWCE?
CZY DECYDUJĘ SIĘ NA WSPÓŁPRACĘ Z KADRĄ?

Nigdy nie oszukujemy Rodziców, jak wygląda współpraca z nami. Wszystko jest przedstawione „czarno na białym”, lubimy konkretne podejście i przejrzystość. Nasi Rodzice wiedzą, że decydując się na zapisanie swojego Dziecka do /NIEDŹWIADKOWA/ akceptują jasne zasady, regulamin, metodologię wychowawczą, polegającą na dawaniu Dzieciom możliwości, ale także uczeniu obowiązkowości – poprzez codzienne zajęcia rozwijające i przestrzeganie zasad. Zgadzają się na stałą współpracę, w bezpiecznej atmosferze, która sprzyja dialogowi. Jesteśmy DLA NICH, ale mamy swoje reguły i oczekujemy ich przestrzegania.

Sami także jesteśmy od siebie wymagający – codziennie dbamy o jakość, jesteśmy w stałym kontakcie z Rodzicami, na bieżąco relacjonujemy, jak mijają nasze dni, sygnalizujemy, gdy coś nas niepokoi, udzielamy wsparcia. Wszyscy pracownicy /NIEDŹWIADKOWA/ znają i rozumieją wartości, które reprezentujemy. Przekazujemy je Dzieciom każdego dnia.

BYCIE WYMAGAJĄCYM PODNOSI STANDARD ŻYCIA!

Zgodnie z dewizą Korczaka „Mów dziecku, że jest dobre i że potrafi” stwarzamy dla naszych Maluchów najlepsze podstawy do rozwijania najistotniejszych umiejętności w bezpiecznej atmosferze. Codziennie motywujemy, pilnujemy i zwracamy uwagę. Jesteśmy dla Nich. To Dorośli pokazują co jest dobre, a co złe. Jak należy się zachowywać, kiedy podziękować, a kiedy przeprosić.

STAWIAMY GRANICE I UCZYMY ICH STAWIANIA!

Dlatego Drogi Rodzicu! Określ, czy na pewno jesteś gotowy na konkretną współpracę. Nie wychowamy Dziecka za Ciebie, ale pomożemy Ci najlepiej, jak potrafimy, bo takie jest nasze zadanie!

aut. NICOLE CIEPLIK, DYREKTOR /NIEDŹWIADKOWO/

Przewiń do góry